stage

Stage in Bydgoszcz 2017 Zawodnicy i sędziowanie

Eliminacje do Pucharu Świata w Street Workout 2017 w Bydgoszczy już za nami!

elk_1515Eliminacje do Pucharu Świata w Street Workout 2017 w Bydgoszczy już za nami! To był wspaniały weekend i wydarzenie, którego z pewnością nie zapomnę przez długi, długi czas. Jednak na samym wydarzeniu skupię się innym razem. Dzisiejszy artykuł chciałbym poświęcić zawodnikom oraz sędziowaniu.

W zawodach wzięło udział 20 fantastycznych zawodników z Polski i Litwy! Byłem jednak zawiedziony, że z dnia na dzień, aż do samego dnia tuż przed zawodami wstępna liczba 28 zawodników wciąż malała. Powodem były kontuzje lub inne nagłe sytuacje. Mi osobiście wydaje się, że chyba jednak nie wszyscy zawodnicy potraktowali start w tych jedynych w swoim rodzaju zwodach międzynarodowych w Polsce w pełni poważnie. Ostatecznie wystartowało 20 zawodników!

Runda I to choreografia do własnej muzyki

elk_1976

 

Runda I to choreografia do własnej muzyki. W tej rundzie zawodnicy musieli przygotować 2-3min. układ, choreografię, do własnej, wybranej przez siebie muzyki. Byli oceniani przez skład sędziowski, w który wchodziłem również ja, w czterech kategoriach:

 1. Statyka (Eryc Ortiz)
 2. Dynamika (Jordan Ogorzelski
 3. Kombinacja (Melanie Driessen)
 4. Styl (Daniel Kurzaj & Michał Kurzaj)

Na podstawie pokazu umiejętności każdego z zawodników, sugerując się punktacją, wszechstronnością i wytrzymałością, naszym

zadaniem – jako sędziów – było wybranie 10 najlepszych zawodników. Myślę, że jak każda decyzja sędziowska, momentami był to trudny wybór. Zwłaszcza jeśli chodzi o ostatnią pozycję gwarantującą przejście do półfinału, na której jednocześnie znaleźli się Damian Kamrowski oraz Arek Strzempek. Podsumowując punktację z rundy pierwszej lista zawodników przedstawiała się następująco:

 1. Mindaugas Šiurkus
 2. Mateusz Płachta
 3. Mateusz Zakrzewski
 4. Gaudentas Valiunas
 5. Piotr Majchrzk
 6. Maksym Riznyk
 7. Andžejus Žilo
 8. Piotr Wodka
 9. Radek Fąk
 10. Damian Kamrowski
 11. Arek Strzempek
 12. Wiktor Kiełpikowski
 13. Daniel Harłukiewicz
 14. Cezary Dymkowski
 15. Oskar Gerlipp
 16. Michał Szalaty
 17. Jakub Witkowski
 18. Damian Gruszczyński
 19. Dainoras Varnas
 20. Błażej Nawrotek

Półfinał – Bitwy 1v1

elk_1569Półfinał to bitwy 1v1. Kolejnym etapem zmagań były tzw. „bitwy 1v1”! 10 najlepszych zawodników stoczyło bitwę jeden na jednego w dwóch 1,5min. wyjściach. I tutaj nie obyło się bez problemów z naszą sędziowską oceną, gdyż występy niektórych zawodników były na bardzo podobnym poziomie. Pojedynki, których rozstrzygnięcie zajęło nam najwięcej czasu to Piotr Wodka vs. Mateusz Zakrzewski oraz Maksym Riznyk vs. Piotr Majchrzak.

elk_1528Tutaj chciałbym też zwrócić uwagę na pojedynek, który bardzo zapadł mi w pamięć i jednocześnie bardzo mi się podobał, czyli Mateusz Płachta vs. Radek Fąk! Mateusz to w końcu kilkukrotny Mistrz Polski, a Radek dopiero rozpoczyna swoją przygodę z zawodami. Świetnym przeżyciem było zobaczyć ich pełną zaangażowania bitwę, w której każdy był zwolennikiem zupełnie innego stylu! Mateusz vs. Radek. Statyka vs. dynamika. Doświadczenie vs. determinacja. Takie pojedynki uczą bardzo wiele i mam nadzieję, że dla Ciebie Radku, walka z Mateuszem to ogromna dawka motywacji! Dla mnie, spisałeś się na medal!

Runda finałowa!

Runda finałowa to istne szaleństwo! Po zakończonych pojedynkach 5 najlepszych zawodników stanęła do morderczej, doprowadzającej do krańców wytrzymałości, finałowej walki o pierwsze miejsce Eliminacji do Pucharu Świata w Street Workout 2017 w Bydgoszczy! Do walki o w pełni opłacone uczestnictwo w Super Finale Pucharu Świata w Street Workout 2017 w Gwadelupie! Najlepsza 5 to:

 1. Mindaugas Šiurkus
 2. Mateusz Płachta
 3. Mateusz Zakrzewski
 4. Andžejus Žilo
 5. Piotr Majchrzak

elk_1928

To co tam się działo… zdecydowanie przejdzie do historii kalisteniki i street workout w Polsce, bo takiego ognia, dawno nie widziałem na żadnych zawodach w Polsce! Jeden za drugim, prześcigali się, wymyślając coraz to nowsze i bardziej zadziwiające elementy w czterech 45s wejściach! Stosowali zupełnie odmienne style i mogę chyba powiedzieć, że każdy z nich włożył w to całe serce. Czysta statyczna siła w wykonaniu Piotra Majchrzaka, czy Mateusza Płachty, pokaz wszechstronności podczas wspaniałych kombinacji Mateusza Zakrzewskiego oraz niesamowite show w dopracowanych niemalże do perfekcji pokazach Mindaugasa Šiurkus i Andžejusa Žilo! Ja po raz pierwszy miałem przyjemność sędziować taką formułę zawodów i mogę powiedzieć jedno – potrzeba na to kosmicznej wytrzymałości!

Zwycięzca może być tylko jeden!

elk_2182

Cała 5 zawodników zrobiła wszystko co w ich mocy, żeby stanąć na najwyższym stopniu podium, ale zwycięzca może być tylko jeden! Nasza decyzja o wybraniu najlepszej trójki nie była łatwa. Wręcz przeciwnie… obsadzenie podium tych zawodów było jedną z moich najtrudniejszych decyzji sędziowskich! Mindaugas Šiurkus wykazał się ogromną wszechstronnością zarówno jeśli chodzi o elementy statyczne, dynamiczne oraz połączenie tego wszystkiego w fantastyczne, dopasowane do muzyki, przemyślane kombinacje. Mateusz Płachta to jeden z najsilniejszych polskich zawodników. Stanie na rękach oraz planche są wręcz jego znakiem rozpoznawczym, więc i tutaj, w Bydgoszczy nie mogło się obyć bez pokazu ogromnej siły! Mateusz Zakrzewski to z kolei zawodnik, który swoją pracą pokazał przede wszystkim swoją wszechstronność w każdej płaszczyźnie, a to właśnie to – pod względem technicznym – jest w dużej mierze oceniane przez sędziów.

Jeśli chodzi o całokształt zawodów i występy wszystkich zawodników, z ręką na sercu mogę powiedzieć, że poziom umiejętności był po prostu fenomenalny! Z wielką przyjemnością sędziowałem zawody tej rangi w Polsce! Z drugiej jednak strony… dostałem ogromnego motywacyjnego kopa, bo sędziowanie to jedno, ale bycie tam, na scenie, wraz z innymi zawodnikami, dla zgromadzonej publiczności, to drugie. Nie mogę się doczekać, kiedy znowu, będę mógł stanąć po tej drugiej stronie! 😉

Po trwającej dość długo dyskusji skład sędziowski podjął ostateczną decyzję. Wybraliśmy TOP 3!

 1. Mindaugas Šiurkus
 2. Mateusz Płachta
 3. Mateusz Zakrzewski

 

Zostaw komentarz