Kalistenika

Czym jest kalistenika?

Kalistenika to aktywność fizyczna bazująca w dużej mierze na treningu siłowym, opartym o wykonywanie ćwiczeń z wykorzystaniem masy własnego ciała, takich jak pompki, brzuszki, przysiady, czy podciągnięcia w wielu najróżniejszych kombinacjach. Ćwiczenia kalisteniczne pozwalają zbudować tzw. „siłę funkcjonalną”, ukazującą pełen potencjał sprawności organizmu. Baza ćwiczeń w dużej mierze opiera się na ćwiczeniach wykorzystywanych w gimnastyce sportowej. Różnica natomiast pojawia się w systemie treningowym, który – bardzo upraszczając – w gimnastyce sportowej skupia się na sile i wytrzymałości, gibkości oraz akrobatyce, a w kalistenice w głównej mierze na sile i wytrzymałości.

pompka

Kalistenika czy Street Workout?

Kalistenika czy Street Workout? Dla części osób kalistenika i street workout to słowa mające dwa zupełnie inne znaczenia. Dla innych to słowa bardzo pokrewne, a czasami nawet synonimy. Czym jest kalistenika napisałem już w poprzednim akapicie.
Czym natomiast jest Street Workout? Street workout, czyli „trening uliczny”, to aktywność

fizyczna polegająca na wykorzystaniu otoczenia do wykonywania ćwiczeń opartych głównie o kalistenikę. Mimo że taki typ treningu jest w powszechnym użyciu prawie od zawsze, określenie „street workout” powstało dopiero około 2009 roku.

W chwili obecnej street workout to prężnie rozwijający się sport na całym świecie. Powstało wiele organizacji, czy federacji, które w sposób profesjonalny podchodzą do kwestii promocji i rozwoju street workout na całym świecie. Najbardziej rozpoznawalne to:

moskwa

Na całym świecie organizuje się coraz więcej zawodów regionalnych i międzynarodowych w tej nowo powstałej dyscyplinie sportowej. W 2011 roku, w Rydze, po raz pierwszy odbyły się oficjalne Mistrzostwa Świata w Street Workout.

Street Workout jako ruch społeczny

Street workout to również stale zyskujący uznanie i popularność na całym świecie ruch społeczny, propagujący aktywność fizyczną i zdrowy styl życia. Wiele organizacji kalisteniki i street workout jest również głęboko zaangażowanych w pracę społeczną, łącząc różne narodowości, mniejszości, grup społecznych i etnicznych i osób niepełnosprawnych. Celem tych działań społecznych jest znacząca poprawa integracji społecznej.

Pompki, brzuszki, przysiady, podciągnięcia – czy to wszystko?

podciagnieciePompki, brzuszki, przysiady, podciągnięcia to jedne z najbardziej podstawowych ćwiczeń kalistenicznych. W zależności od celów treningowych, stażu treningowego, poziomu zaawansowania osoby ćwiczącej, czy po prostu chęci możemy je stosować w wielu, najróżniejszych modyfikacjach. Możemy zmieniać szerokość rozstawu dłoni np. przy pompkach, czy podciągnięciach, kąt nachylenia ciała względem podłogi, czy tempo wykonywania danego ćwiczenia. Dzięki temu możemy zaskakiwać nasze ciało nowymi bodźcami treningowymi, a to wpływa na poprawę ogólnej sprawności.

Jednak ćwiczenia wykorzystujące masę własnego ciała to również stanie na rekach (handstand), ludzka flaga (human flag), czy waga przodem w zwisie (front lever). Szeroka gama ćwiczeń – zarówno dynamicznych jak i statycznych – stosowanych w gimnastyce sportowej jest również elementem treningu kalistenicznego. Z biegiem czasu i te ćwiczenia możemy modyfikować, dbając o ciągły rozwój naszego ciała.

Co uwielbiam w kalistenice? To, że zdecydowana większość ćwiczeń i form treningu zależy od naszej kreatywności! Istnieje tak wiele możliwości, że kalistenika nigdy Ci się nie znudzi!

Zawody w street workout

Zawody w street workout odbywają się już od wielu lat. Jak w każdym sporcie, wiele osób poświęcających czas na treningi chce sprawdzić swoje umiejętności podczas rywalizacji z innymi zawodnikami. Wykorzystanie zdobytej siły, wytrzymałości, widowiskowych elementów i połączeni ich z odpowiednią muzyką to chyba to, co sprawia mi największą frajdę! Dlatego też od 2014 roku jestem czynnym zawodnikiem w street workout i biorę udział w wielu różnych zawodach międzynarodowych.

Czy kalistenika jest sportem dla każdego?

Zdecydowanie TAK, bo każdy znajdzie coś dla siebie!

 • Chcesz zadbać o swoje zdrowie i sprawność?
 • Chcesz zrzucić zbędne kilogramy?
 • Chcesz nabrać masy mięśniowej?
 • Chcesz popracować nad nogami i pośladkami?
 • Chcesz zbudować siłę funkcjonalną?
 • Chcesz popracować nad wytrzymałością?
 • Chcesz się dobrze rozciągnąć?
 • Chcesz wzmocnić mięśnie brzucha?
 • Chcesz pozbyć się bólów kręgosłupa?
 • Chcesz nauczyć się ciekawych elementów?
 • Chcesz sprawdzić swoje siły w zawodach?

Widzisz? Kalistenika jest sportem dla każdego! Przestań myśleć, zacznij działać! 😉