glowne

Dlaczego Andžejus Žilo nie stanął na podium?!

Przecież Andžejus Žilo powinien wygrać te zawody!

elk_1760

Tak wiele osób będących w  Bydgoszczy na Eliminacjach do Pucharu Świata w Street Workout 2017 podeszło do mnie po zawodach i mówiło: „Przecież Andžejus Žilo powinien wygrać te zawody!”, że postanowiłem napisać krótki artykuł uzasadniający naszą decyzję sędziowską. Już na samym początku chcę zaznaczyć, że Andžejus swoimi występami zrobił na mnie i na pozostałych sędziach ogromne wrażenie! Natomiast decyzja dotycząca 3 i 4 miejsca pomiędzy Mateuszem Zakrzewskim, a Andžejusem Žilo była najtrudniejszą decyzją, którą musieliśmy podjąć podczas tych zawodów. Jego umiejętności oraz elementy były naprawdę fenomenalne! Jednakże pełniąc rolę sędziego nie mogę kierować się emocjami.

Wyrównana walka

elk_1576Finałowa runda w wykonaniu Mateusza Zakrzewskiego i Andžejusa Žilo… była to niesamowicie wyrównana walka! Cała runda finałowa zagwarantowała nam ogromne emocje, bo poziom czołowych zawodników podczas #Stage2017BDG był bardzo wysoki. Po zakończeniu występów najlepszej 5 musieliśmy podjąć najważniejszą decyzję tego wieczoru – musieliśmy wytypować zwycięzcę. Największym problemem okazało się jednak 3 miejsce. Mateusz czy Andžejus? Który był lepszy? Przecież obaj byli fenomenalni! Tym właśnie sposobem rozpoczęliśmy zażartą dyskusję dotyczącą obsadzenia podium.

Czas wyłączyć emocje

Czas wyłączyć emocje. Przecież podejmując tak ważną decyzję nie mogę być nieobiektywny, a o to trudno, bo przecież Andžejus Žilo swoimi występami oczarował wszystkie osoby zgromadzone na hali Artego Arena! Bez dwóch zdań jego występy były jedyne w swoim rodzaju. Ogromna siła, kreatywność, styl i ten niekończący się uśmiech na jego twarzy!
Ale czego można się spodziewać po Mistrzu Świata z 2013 roku i członka Project Mayhem, którzy wygrali Mam Talent na Litwie?! 😀

 

 

Chłodna kalkulacja

elk_1579Mieliśmy tylko jeden sposób na rozstrzygnięcie tej zaciętej walki – chłodna kalkulacja. Spojrzeliśmy na karty oceny i zaczęliśmy się zastanawiać, który z nich powinien zająć 3 miejsce? Andžejus – niesamowity front lever na jednej ręce. Mateusz – full planche oraz stanie na jednej ręce. Andžejus wysokie podciągnięcia na jednej ręce. Mateusz hefesto z back levera. Dynamiczne elementy freestylowe – Mateusz. Styl i choreografia – zdecydowanie Andžejus. Ciężka decyzja… dyskusja trwa. Co z wszechstronnością? Przecież to jest szalenie istotne! Które z wykonanych przez nich elementów są znacząco trudne, a które po prostu widowiskowe? Który z nich zrobił więcej różnorodnych elementów? Mateusz swoim warsztatem umiejętności pokonywał kolejne elementy. Andžejus natomiast po prostu płynął, a wszyscy zgromadzeni na hali razem z nim. To dzięki temu jego występ jest tak czysty i nie można się od niego oderwać. Jednak co jest ważniejsze wszechstronność czy styl? Zgodnie z narzuconymi nam zasadami sędziowania przez Federację WSWCF w rundzie finałowej mieliśmy zwracać znacznie mniejszą uwagę na styl. Tylko, że to właśnie ten styl jest kwintesencją całego występu…

Czas na werdykt!

Zegar tykał, publiczność czekała… czas na werdykt! Tylko, że mamy problem. Zdania są podzielone! Część z sędziów jest za Mateuszem, część za Andžejusem. No to zaczynamy od początku. Kolejne minuty zażartej, ale jakże konstruktywnej dyskusji.

  • „Przecież stanie na rękach, stanie na jednej ręce, planche i samolot Mateusza wymiatają! No i robił hefesto!”.
  • „A front na jednej Andžejusa, jego kosmicznie wysokie podciągnięcia i kreatywne przejścia, których nikt inny nie robił? I jeszcze tak dobrze się przy tym bawił!”
  • „Spójrzmy raz jeszcze na punktację, regulamin sędziowania oraz na wyniki z rundy I”

elk_1902

Zgodnie z zasadami sędziowania to w rundzie I, oprócz dynamiki, statyki i kombinacji sędziowie mieli zwracać większą uwagę na styl. Tam Andžejus Žilo zajął 7 miejsce, a Mateusz Zakrzewski 3. W rundzie finałowej, zgodnie z regulaminem, styl był mniej ważny. Czy ten wniosek dał nam odpowiedź na najważniejsze pytanie? Na pewno nas nią nakierował, ale potrzebowaliśmy jeszcze chwili czasu, żeby się upewnić.

Podjęliśmy decyzję! Andžejus Žilo – miejsce 4, Mateusz Zakrzewski – miejsce 3! Czy była to łatwa decyzja? Oczywiście, że nie! Była to najtrudniejsza decyzja sędziowska, jaką wraz z Melanie Driessen, Eryc Ortiz, Danielem Kurzaj i Michałem Kurzaj musiałem podjąć.
Ale jak to się mówi – TAKI JEST SPORT.

 

 

 

Zostaw komentarz